Majeranki oraz Zespół im. J.Janoty "SMKL" 2xCD

Folk i Biesiada

  • "Majeranki" oraz Zespół im. J.Janoty  "SMKL"
    "Majeranki" oraz Zespół im. J.Janoty "SMKL"
Cena:20.00

Majeranki
oraz Zespół im. J.Janoty

 

"SMKL"

 

Majeranki

Niniejsze wydawnictwo stanowi dokumentację fonograficzną dorobku instrumentalnego i wokalnego członków SMKL. Jej wydanie wiąże się z przypadającymi w tym roku jubileuszami XV- lecia Młodzieżowego Zespołu im Jana Janoty , V -lecia Dziecięcego Zespołu „Majeranki" oraz V- lecia działalności Stowarzyszenia Miłośników Kultury Ludowej ( SMKL) w Rabce Zdrój u.Na płytach Nr 1 i Nr 2 , możecie Państwo posłuchać głownie tradycyjnych podhalańskich nut (wierchowych, ozwodnych, krzesanych, drobnych, zielonych, sabałowych, marszów i zbójnickich) w wykonaniu nieprofesjonalnych instrumentalistów dorosłych i dziecięcych. W nagraniu wykorzystano instrumenty charakterystyczne dla muzyki podhalańskiej czyli skrzypce (prym, sekund) i małe basy a także piszczałki, trombitę i heligonkę.

Płyta Nr 1 prezentuje muzykę i śpiew w wykonaniu dzieci z zespołu Majeranki, które naukę gry na instrumentach ludowych, rozpoczęły w 2006 roku i kontynuują ją do dnia dzisiejszego pod kierunkiem Jakuba Rusieckiego.

Płyta Nr 2 to zwieńczenie umiejętności wokalnych dziewcząt z Młodzieżowego Zespołu im Jana Janoty, które wykonują wierchowe pieśni podhalańskie zespołowo i wielogłosowo. Grupy śpiewacze dziewcząt, zarówno dziecięce i młodzieżowe to uczennice Doroty Majerczyk w latach (1995 - 2010) Muzykanci biorący udział w nagraniu byli członkami zespołu im. Jana Janoty (1997- 2005). Marek Traczyk ze Rdzawki, solista i instrumentalista grający na piszczałkach i trombicie to wieloletni członek zespołu im. Bartusia Obrochty w Zakopanem. Grupa najstarszych członków SMKL śpiewająca polki, walczyki i pieśń nabożną to prawdziwi miłośnicy kultury ludowej, nie zrzeszeni wcześniej w zespołach, tzw.śpiewacy od serca.